Víte jak rozmístit nábytek v obývacím pokoji?

Obývací pokoj je jedna z nejdůležitějších místností v celém domě nebo bytě. Celá rodina se v obývacím pokoji schází a tráví v ní spoustu času, proto by měla být útulná, ale zároveň reprezentativní, protože v něm přijímáte kamarády, rodinu a známé. Víte ale, jak nábytek správně rozmístit?

Nábytek v obývacím pokoji musí být rozmístěn efektivně, tak aby byl funkční, ale také esteticky hodnotný. Důležité je počítat s tvarem místnost, jelikož tvar ovlivňuje způsob, jakým by měl být nábytek rozmístěn.

Čtvercový obývací pokoj

Nejčastější tvar obývacího pokoje. Je často používaný, ale může se v něm vytvořit takzvaný krabicový efekt. Právě proto by se ve čtvercovém pokoji mělo využívat oblých tvarů nábytku a menších doplňků, které pokoj oživí.

Rozhodně se snažte neskládat nábytek do jedné linie, nejefektivnější je diagonální rozestavění. Pokud můžete, zkuste využít rohovou pohovku, ta ušetří místo a zároveň vytvoří prostor pro spaní.

 

Obývák ve tvaru L

Obývák ve tvaru písmene L působí sice zajímavě, ale je těžké jej vybavit tak, aby v prostoru zůstal dostatek volného místa.

V takovém prostoru je nutné vytyčit si primární roh pokoje, je to roh, který by vznikl po přepažení pokoje, kdy by tak vznikly dvě místnosti. Takový roh je nejvhodnější pro umístění televize. Právě dominantní roh pak může nastínit celou atmosféru pokoje.
Nezapomínejte, že je dobré spojovat tvary, takže kulatý stůl spojíte třeba s kulatým lustrem nad ním.

Ať už máte obývací pokoj v jakémkoliv tvaru, když budete dodržovat tyto rady, určitě se v místnosti budete cítit dobře a budete mít v pokoji dostatek volného místa.